Завршна активност од проектот „Градење посилно граѓанско општество“

На 22.11.2018 година во нашето училиште се одржа завршна активност од проектот „Градење посилно граѓанско општество“, во соработка со НВО Авена од Кочани и Ромскиот Ресурсен Центар од Скопје. Активноста се состоеше од изработка на цртежи од учениците од предметна настава од нашето училиште под менторство на предметниот наставник Елизабета З. Стојанова и од учениците од предметна настава од ОУ „Малина Попиванова“ на тема Ромска култура и образование. Цртежите беа разгледани од формирана комисија и беа наградени следниве ученици: прва награда освои ученикот Нехру Рашидов VII-3, втора награда ученичката Кристина Захариева  VIII-1 и двајцата од нашето училиште и трета награда ученичката Игбал Саидова IX-3 одд. од ОУ „Малина Попиванова“ Кочани. Од сите цртежи беше направена изложба која можеа да ја погледнат гостите на оваа завршна активност. Активноста беше проследена и со музичка изведба од страна на учениците Фросина Темелкова – гитара, Усеин Асимов – кларинет и Мартина Тасова – флејта, а ученичките Ана Марија Миткова и Ебру Бајрамова ги претставија македонската и ромската народна носија.
Честитки до наградените ученици и до сите учесници во оваа активноста кои придонесоа таа да биде успешна!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме напишете го вашиот коментар!
Ве молиме напишете го вашето име